Czy fotowoltaika jest opłacalna w Polsce? Nie tylko turyści i wczasowicze mogą spędzać wolny czas nad polskim morzem czy nad przepięknymi jeziorami, ciesząc się tym samym pięknym latem. Właściciele domów również mogą się cieszyć, ponieważ piękna pogoda może znacznie obniżyć rachunki za energię. Wszystko dzięki fotowoltaice. Energia słoneczna to źródło nieograniczonej ilości energii, awbrew pozorom warunki klimatyczne Polski sprawiają, że inwestycje w fotowoltaikę zaczynają się zwracać.

Niewiele osób, które dopiero zaczynają interesować się energią słoneczną wie, że panele fotowoltaiczne mogą pracować również zimą. Nawet gdy dni są krótkie, a niebo pochmurne, panele fotowoltaiczne zbierają światło słoneczne, które przenika przez chmury. Dlatego zanim zdecydujemy się na inwestycję w PV, warto przyjrzeć się bliżej temu, jak funkcjonuje instalacja. Pozwoli to realistycznie ocenić, ile możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jaka jest więc opłacalność takich inwestycji i po co nam audyty?

Fotowoltaika i opłacalność inwestycji

Najważniejszym kryterium jest właściwy dobór instalacji fotowoltaicznych http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-kielce/. Jeśli wszystko zostanie odpowiednio dobrane, może skutecznie obniżyć koszty energii elektrycznej. Najkorzystniejsza sytuacja dla użytkowników jest oczywiście taka, że ​​produkcja energii w pełni pokrywa zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. W większości domów decydujących się na instalację fotowoltaiczną wartość rachunków za prąd gwałtownie spada w wyniku wytwarzania i wykorzystywania własnej energii, a w niektórych domach koszty te spadają nawet o 95% rocznego rachunku za prąd. Oprócz widocznych oszczędności na miesięcznych rachunkach za prąd, technologia fotowoltaiczna chroni również przed rosnącymi cenami energii. W Polsce trwa obecnie bardzo intensywna debata na temat cen energii elektrycznej. Według polskiego rządu w nadchodzącym roku pozostaną one na dotychczasowych poziomach. Warto jednak zauważyć, że dostawcy zgłaszają potrzebę podwyższenia cen o około 20-30%, co może oznaczać, że w najbliższym czasie będziemy świadkami znacznych podwyżek cen. Wykorzystując fotowoltaikę do wytwarzania energii elektrycznej we własnych maleńkich instalacjach, możemy wykorzystywać wytwarzaną energię w sposób ciągły. Dodatkowo właściciele takich instalacji mają możliwość otrzymywania od przedsiębiorstwa energetycznego w ciągu roku podatkowego za każdą kWh dostarczoną do sieci (z wyprodukowanej nadwyżki). Warto zaznaczyć, że nie poniósł z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat dystrybucyjnych. Rozliczenia z przedsiębiorstwami energetycznymi odbywają się z dyskontem.

Warto zrobić audyt przed podjęciem decyzji

Czy fotowoltaika jest opłacalna w Polsce?
Czy fotowoltaika jest opłacalna w Polsce?

Dla prawidłowego doboru i instalacji naszej domowej małej elektrowni warto wcześniej przeprowadzić audyt energetyczny, który obejmuje sprawdzenie istniejących instalacji elektrycznych. Audyt energetyczny to przede wszystkim specjalistyczny dokument techniczno-ekonomiczny, którego głównym zadaniem jest odpowiedź na pytanie, czy taka inwestycja PV jest opłacalna dla inwestora. Wykonując przynajmniej jeden podstawowy audyt, zdobywamy wiedzę, dzięki której możemy sprawnie dobrać moc i pobór mocy jednostki oraz przewidzieć i zaplanować sposoby montażu. O ile audyt energetyczny nie jest obowiązkowy dla prywatnych inwestorów, którzy chcą zastosować fotowoltaikę w swoim domu, o tyle warto spróbować, gdyż pozwala on odpowiednio zaprojektować i zbudować instalację fotowoltaiczną. To gwarancja jego skuteczności i rentowności. Wiele firm instalujących panele fotowoltaiczne oferuje usługi audytu za darmo. Planując większe inwestycje warto taki audyt powierzyć profesjonalnej firmie, wtedy mamy pewność, że przegląd zostanie przeprowadzony prawidłowo i sporządzimy plan techniczny, który da solidną odpowiedź w naszym przypadku, że fotowoltaika się opłaca.

Podsumowanie fotowoltaiki

W Polsce z roku na rok przybywa instalacji fotowoltaicznych. Powodem jest nie tylko zwiększona świadomość użytkowników, ale także rosnąca troska o środowisko naturalne. Uzasadnieniem inwestowania w energetykę fotowoltaiczną jest również jej opłacalność, zwłaszcza przy rosnących cenach energii elektrycznej. Inwestycja w domową instalację fotowoltaiczną może sporo zaoszczędzić w domowym budżecie. Jednak ważne jest, aby nie dać się zwieść niskiej cenie i tandetnej jakości montażu. Wysoki koszt fotowoltaiki jest przede wszystkim świadectwem jakości całego systemu. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto przeprowadzić ekspertyzę, która pozwoli nam ocenić, czy w naszym przypadku produkcja fotowoltaiczna jest opłacalna. Przed zainstalowaniem systemu należy zapytać dostawcę, czy wszystkie urządzenia, zabezpieczenia, okablowanie i rozdzielnice spełniają ściśle określone normy i posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty. W ten sposób możemy uniknąć problemów z awarią systemu lub niedostatecznym zużyciem energii. Warto o tym pamiętać planując w najbliższym czasie inwestycje w PV.

GM Starbud fotowoltaika
Składowa 25
27-200 Starachowice
518480305
www.gmstarbud.pl
Virtussun fotowoltaika
ul. Lipinowska 27
87-100 Toruń
696 200 000
www.virtussun.pl