Pełna księgowość dla firm: jeśli szukasz informacji o ewidencji i pełnej księgowości, to dobrze trafiłeś, ten artykuł wyjaśni Ci, czym jest obowiązek ewidencjonowania operacji gospodarczych firmy i jak on działa. Najpierw wyjaśnijmy, czym jest ewidencja – jest to zestawienie obrotów dla danej firmy, najczęściej w postaci ewidencji przychodów, czyli sprzedaży, i prowadzone w celu obliczenia podatku dochodowego.

Podsumowując, rekord to lista kategorii, wartości lub ilości. Tu po raz pierwszy spotykamy się z rodzajem księgowości, z której podatnicy mogą korzystać w księgowości uproszczonej (KPiR) lub pełnej księgowości. Czasami zdarzają się sytuacje, w których jako przedsiębiorca jesteśmy zmuszeni przejść z księgowości uproszczonej do księgowości pełnej. Załóżmy, że chcemy być przedsiębiorcą, czy możemy korzystać z uproszczonej księgowości? Oczywiście, że można, ale jest podstawowy warunek, czyli nasze dochody w poprzednim roku nie przekroczyły 2 mln zł.

Pełna księgowość różni się od drobnej księgowości, ponieważ wymaga wprowadzenia większej liczby szczegółów księgowych. Jeżeli prowadzimy uproszczoną księgowość, jesteśmy zobowiązani do ewidencji środków trwałych, czyli wszystkich składników rzeczowych związanych z naszą działalnością. Następnie musimy prowadzić ewidencję sprzętu, ewidencję przebiegu pojazdów, ewidencje VAT różnych zakupów czy sprzedaży, księgi rozchodów i przychodów, a przede wszystkim ewidencję przychodów. Jeśli więc nasze dochody nie przekraczają dwóch milionów euro (zł), a wszystkie powyższe warunki są spełnione, to możemy wybrać jedną z trzech form opodatkowania.

Pierwsza to karta podatkowa, z której korzysta tylko nielicznych przedsiębiorców. Polega na wpłacie do urzędu skarbowego określonej kwoty podatku, którą ustala naczelnik danego urzędu skarbowego. Przy obliczaniu takich podatków brana jest pod uwagę skala naszej działalności, liczba pracowników, a nawet liczba mieszkańców miejscowości, w których działamy. Warto pamiętać, że jeśli chcemy korzystać z tej karty, musimy prowadzić działalność gospodarczą wymienioną w art. 23 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Druga opcja to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, tutaj mamy do czynienia z określoną stawką podatku, którego wysokość uzależniona jest od rodzaju prowadzonej przez nas działalności. Krótko mówiąc, podatki, które musimy zapłacić, są obliczane na podstawie naszych dochodów. Należy jednak dodać, że taka opcja jest dla nas dostępna, o ile nie przekroczymy limitu 250 000 euro za poprzedni rok. Ostatnią formą opodatkowania jest księga przychodów i rozchodów. Podatki są nakładane na dochód uzyskany, rozumiany jako dochód pomniejszony o koszty. Co więcej, jeśli nie płacimy podatków, my jako przedsiębiorcy nie musimy składać deklaracji.

Wcześniej wspomniałem o takich rzeczach jak kompleksowa księgowość. Otóż ​​jeśli zdecydujemy się na przekształcenie naszej działalności w spółkę kapitałową, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę komandytową, musimy przejść na pełną księgowość. Ponadto pełna księgowość jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, których przychód netto ze sprzedaży produktów i operacji finansowych przekracza 2 mln EUR (w przeliczeniu na PLN).

Pełna księgowość dla firm
Pełna księgowość dla firm

Może Cię mylę, więc w skrócie, jeśli przekroczymy powyższe kwoty lub obsługujemy powyższe firmy, to mamy pełną księgowość. Wiąże się to z większym obowiązkiem ewidencjonowania wszelkiej działalności gospodarczej naszej firmy. Wszelka działalność gospodarcza musi być ewidencjonowana w tzw. księgach rachunkowych, do których należą: dzienniki, księga główna, księga pomocnicza, zestawienie obrotów i salda księgi głównej, salda kont ksiąg pomocniczych oraz wykaz aktywów i pasywów, tzw. zapasy. Ponadto jesteśmy zobowiązani do sporządzania sprawozdań finansowych, które obejmują bilans, rachunek zysków i strat, streszczenie sprawozdania oraz wszelkie informacje i objaśnienia.

Jak widać, pełna księgowość jest zdecydowanie bardziej złożoną formą ewidencjonowania przychodów i wydatków w biurze rachunkowym Wiol. Księgi rachunkowe różnią się od ksiąg podatkowych (księgowość uproszczona) tym, że nie są prowadzone w celu ustalenia rzeczywistych zobowiązań podatkowych, ale w celu monitorowania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz tu mówić o funkcji podatkowej, to jest to tylko dodatkowy element, a nie podstawowa funkcja ksiąg rachunkowych (pełna księgowość). Na koniec dziękuję za zainteresowanie moim artykułem. Pamiętaj, że przepisy podatkowe ciągle się zmieniają, dlatego warto zapytać urząd skarbowy o pewne informacje. Mam nadzieję, że przedstawione tutaj informacje były dla Ciebie pomocne przy zakładaniu własnej firmy.