Co to jest system RFID? Nie trzeba być technologiem, aby stwierdzić, że systemy RFID są obecnie coraz częściej wybierane. Wynika to z wielu zalet tego rozwiązania, jak również jego bardzo szerokiego zastosowania. Co to jest RFID i jak działa? Dlaczego warto wybrać RFID? Gdzie można zastosować tę technologię? Z czego składa się system RFID? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

RFID – co to jest i jak działa?

Zanim zaczniemy myśleć o bardziej zaawansowanych zagadnieniach związanych z RFID, powinniśmy najpierw zastanowić się, czym on jest. Cóż, angielska nazwa ewoluowała w ten sposób: „Radio-Frequency Identification”. W praktyce oznacza to identyfikację za pomocą fal radiowych. Wyżej wymieniona technologia może odczytywać i przesyłać dane, a także może dostarczać zasilanie do chipa. W zależności od typu tagu i rodzaju umieszczonego chipa zakres zapisu i odczytu może się różnić. Z ciekawości warto wspomnieć, że cały system jest zbudowany w taki sposób, że może odczytywać informacje z wielu różnych tagów, o ile znajdują się one w zasięgu czytnika lub anteny RFID. Fakty dowiodły, że technologia RFID znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Dość powszechnie stosuje się go w procesach związanych z produkcją, przemysłem, logistyką, produkcją, magazynowaniem, kontrolą a nawet handlem. Więcej informacji na temat RFID można znaleźć w dalszej części tego artykułu.

System RFID – dlaczego warto go wybrać?

Nie da się ukryć, że RFID ma wiele zalet. Pewnie dlatego tak wiele osób decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania. Po pierwsze, warto wspomnieć, że czytanie nie wymaga bezpośredniej widoczności między tagiem a czytnikiem, co z pewnością jest rozwiązaniem godnym uwagi. Dodatkowo w zdecydowanej większości przywieszki wyróżniają się ponadprzeciętną odpornością na warunki zewnętrzne. Warto wspomnieć o stosunkowo dużej pojemności danych oraz o tym, że tagi mogą być używane nawet wielokrotnie. Kolejną zaletą technologii RFID jest bezpieczeństwo danych zapisanych w tagu. Przykłady obejmują szyfrowanie i hasła. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że czytelnicy potrafią przeczytać nawet setki tagów w kilka sekund. Zaawansowane systemy RFID można zintegrować z wewnętrznymi systemami i procesami klientów. Jak widać, nie bez powodu ludzie tak chętnie wybierają systemy RFID – ilość korzyści jest bardzo satysfakcjonująca.

Gdzie można zastosować technologię RFID?

Co to jest system RFID?
Co to jest system RFID?

Wiele osób zastanawia się, gdzie można zastosować zaawansowaną technologię RFID. Otóż ​​możemy wyróżnić wiele branż i sektorów gospodarki, które wręcz wymagają takiego rozwiązania. Przykładem jest logistyka. RFID sprawdziło się jako gwarancja widoczności i przejrzystości wszystkich dostaw. Wszystkie informacje są przesyłane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu właściciel może być poinformowany o statusie. Innym zastosowaniem jest tak zwana branża retail. Okazuje się, że poszczególne przedmioty można śledzić, co jest bardzo ważne w przypadku dystrybucji czy handlu. Można prześledzić prawie całą historię produktu. Zaczynamy tam, gdzie produkt jest produkowany, a kończymy na sprzedaży. Na uwagę zasługuje możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji – cały proces trwa zaledwie kilka minut. Nie mówiąc już o tym, że technologia RFID umożliwia kontrolę dostępu i sprawne zarządzanie materiałami. Możliwe jest również śledzenie zasobów ID lub śledzenie narzędzi. Systemy RFID są bardzo powszechne w bibliotekach (do śledzenia danej książki), a także w pralniach i wypożyczalniach odzieży. Co ciekawe, istnieje również możliwość mierzenia czasu i rejestrowania uczestników za pomocą technologii RFID.

Z czego składa się system RFID?

Cały system RFID składa się z kilku elementów. Mózg jest czytnikiem RFID i jest programowalny, dzięki czemu możemy dostosować jego właściwości do własnych upodobań. Druga część to antena RFID, która wysyła fale radiowe do tagów, aby je wzbudzić, a następnie zapewnia odpowiedź. Kolejnym etapem są tagi RFID umieszczane na obiektach. Bardzo ważne jest również prawidłowe okablowanie. Okazuje się, że kablem koncentrycznym można połączyć czytnik z anteną, dzięki czemu można przesyłać polecenia do anteny. Bez skutecznego oprogramowania cały system nie może działać poprawnie. Jest to bardzo ważny element, w przeciwnym razie wymagania klienta nie będą mogły być spełnione. Istotne mogą być też inne elementy. Mogą to być np. kolumny sygnalizacyjne, sterowniki, drukarki RFID czy elementy instalacji.