Czy wizyta u dentysty jest konieczna, jeśli chcemy mieć piękny uśmiech? Niewiele osób lubi chodzić do dentysty. Kiedy zęby zaczynają boleć, zwykle idziemy do dentysty. To błąd, ponieważ regularne przeglądy wyłapią wszelkie problemy z wyprzedzeniem. Stomatolodzy dokładnie badają stan naszych zębów iw razie potrzeby zalecają konkretne zabiegi. Wcale nie muszą być nieszczęśliwe. Wiele z nich ma związek z pielęgnacją zębów, dzięki której zachowujemy piękny uśmiech. Są to tak zwane zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej.

W połączeniu z codzienną profilaktyką jamy ustnej – dokładnym szczotkowaniem zębów – osiągniemy najlepsze efekty w wyglądzie uzębienia. Wiele z tych zabiegów jest ze sobą powiązanych i należy je wykonać w określonej kolejności. Szczególnie popularne są skaling, piaskowanie i wybielanie zębów. Dzięki nim pozbędziemy się wszelkich ubytków i szkodliwych osadów. Doświadczeni stomatolodzy https://doboszimplanty.pl/kontakt/ wykonują te zabiegi szybko i bezboleśnie.

Pierwszym krokiem jest skalowanie

Szczotkowanie zębów jest absolutnie niezbędne, jeśli chcesz mieć zdrowy uśmiech. Nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić wszystkie zakamarki w jamie ustnej. Następnie dochodzi do powstawania kamienia nazębnego. Gromadzi się głównie w pobliżu szyjek zębów i składa się ze zmineralizowanej płytki nazębnej. Jest to jedna z głównych przyczyn różnych chorób jamy ustnej. Najczęstsze to próchnica zębów i choroby przyzębia.

Zapalenie dziąseł jest szczególnie niebezpieczną chorobą. Bolesnemu obrzękowi może towarzyszyć krwawienie. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Do dentysty w gabinetach Stomatolog 24 powinniśmy chodzić co najmniej raz na pół roku. Jeśli na naszych zębach nagromadziła się duża ilość zmineralizowanej płytki nazębnej, konieczne jest wykonanie zabiegu scalingu.

Czy wizyta u dentysty jest konieczna, jeśli chcemy mieć piękny uśmiech?

Wizyta u dentysty
Wizyta u dentysty

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania kamienia nazębnego jest tzw. skaling ultradźwiękowy. Z jego pomocą dentysta jest w stanie dotrzeć do twardych złogów, które tworzą się w okolicach szyi oraz w szczelinach między zębami. Są to miejsca, w których zwykłe szczoteczki do zębów nie są w stanie skutecznie usunąć osadu. Dlatego gromadzi się, dopóki nie powstanie duża ilość depozytów.

Dentyści używają skalerów ultradźwiękowych, które są specjalnymi urządzeniami generującymi wibracje o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu nasze szkliwo zębów nie ulega zniszczeniu podczas tłuczenia kamieni. Pod względem skalowania możemy wyróżnić dwa główne typy programów. Pierwszym z nich jest scaling naddziąsłowy, który polega na usuwaniu złogów z powierzchni korony. Do tego celu idealnie nadaje się połączenie wody i ultradźwięków. Jeśli zostanie wykonany przez doświadczonego dentystę, odczujemy niewielki ból. Z drugiej strony skaling poddziąsłowy jest zwykle nieco bolesny. Szczególnie narażone są osoby z wrażliwymi dziąsłami. Zabieg ten ma na celu odkładanie się kamienia nazębnego poniżej linii dziąseł. Celuje w kieszonki przyzębne i wymaga specjalnej kirety dentystycznej dla łatwego dostępu.

Drugi etap piaskowania

Piaskowanie zębów to idealne uzupełnienie scalingu. Dzięki temu udało im się usunąć pozostałą płytkę nazębną. Usuwa również niektóre przebarwienia. Prawidłowo przeprowadzony zabieg piaskowania powinien dać nam gładkie zęby gotowe do wybielania. Dentyści używają specjalnej maszyny do piaskowania, aby stworzyć strumień piasku. Jest wydzielany w postaci aerozolu powietrzno-wodnego, który porywa cząsteczki piasku. Dzięki temu dentyści mogą dotrzeć nawet do najgłębszych części naszych zębów.

Usuwa osady kamienia nazębnego oraz poprawia stan zębów i dziąseł. Ryzyko chorób jamy ustnej jest znacznie zmniejszone. Nie ma powodu, aby bać się tego programu. Jest całkowicie bezbolesny i nie musimy się do niego w żaden sposób przygotowywać. Najlepszy efekt profilaktyczny uzyskamy wykonując skaling i piaskowanie co pół roku. Dzięki pomocy naszego dentysty będziemy mogli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Wybielanie zębów

Głównym powodem, dla którego nasze zęby tracą biel, jest gromadzenie się płytki nazębnej. Pojawia się wtedy żółtawe zabarwienie. Aby jednak zwalczyć ten problem, wystarczy regularne szczotkowanie zębów odpowiednią pastą. Jeśli jednak przebarwienia są spowodowane nadmierną erozją szkliwa i odsłonięciem zębiny, konieczne może być skorzystanie z pomocy dentysty. Udaliśmy się do kliniki dentystycznej w Warszawie, która oferowała kilka różnych metod wybielania zębów. Wybielanie laserowe jest bardzo popularne, ponieważ pozwala zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku. W ramach tego na dokładnie oczyszczone i osuszone zęby nakładane są preparaty wybielające. Najlepiej taki, który był wcześniej skalowany i piaskowany. Dentyści używają świateł lub laserów, aby przyspieszyć proces wybielania. Zwykle trwa to od 20 do 40 minut.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl